SambaPOS

Documentation Website

Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kaydırma çubuğu

Başlarken

Kurulum

Kullanıcı Arayüzü

Temel Düzenlemeler

Hızlı Başlangıç

Gelişmiş Düzenlemeler

SambaPOS Özelleştirme

Stok / Maliyet

Özel Raporlar

Yazdırma Operasyonları

Yemek Sepeti Entegrasyonu

Mobile Client

Desis Terazi Kurulumu

Bilnex Entegrasyonu

SambaPOS Lisanslama Nasıl Yapılır

tr:urun_zamanlayici_nasil_calisir

1- Ürün Tanımlama

Oyunları birer ürün gibi tanımlamak için navigasyon ekrenında bulunan Yönetim Menüsü > Ürünler > Ürün Listesi sekmesinden Ürün Ekle linkine tıklayın.

Ürün Adı: Kiralanacak olan ürünün adının yazıldığı alandır. (Örneğin; Bilardo, PS4 gibi)

Grup Kodu: Eklenecek olan ürünlerin gruplanacağı başlığın yazıldığı alandır.

Porsiyon Fiyatları: Porsiyon Ekle linkine tıklayarak kiralanacak ürününün 1 saatlik kira bedeli yazılır.

İlgili başlıkları doldurduktan sonra Kaydet butonuna tıklayın. Aynı işlemi diğer kiralanacak ürünler içinde uygulayın.

2- Ürünü Menüye Ekleme

Eklenen yeni ürünü ister kullanılan menü içerisinde oyunlar için açılacak yeni bir kategori tanımlayarak tanımlayabilir ya da yeni bir menü oluşturarak içine oyun ürünlerinin eklenmesi yeterli olacaktır.

Navigasyon ekranında yer alan Yönetim Menüsü > Ürünler > Menü Listesi sekmesinden mevcut menünüze eklenecekse üzerine çift tıklayın. Yeni menü oluşturulacaksa Menü Ekle linkine tıklayın.

Açılan pencereye Oyunlar yazıp Tamam butonuna tıklayın. Oyunlar başlığının üzerine çift tıklayarak kategorinin içine eklenecek oyunları seçin.

İlgili ürünleri kategoriye seçtikten sonra Tamam butonuna tıklayın ve ve geri dönülen ekranda Kaydet butonuna tıklayın.

3- Ürün Zamanlayıcısı Tanımla

Navigasyon ekranında bulunan Yönetim Menüsü > Ürünler > Ürün Zamanlayıcıları sekmesinden Ürün Zamanlayıcı Ekle linkine tıklayın.

Genel Ayarlar

Adı: Ürün Zamanlayıcınıza verilecek adın yazılacağı alandır. (Örneğin; Oyun Zamanlayıcıları) Fiyatlandırma Tipi: Fiyatlandırma tipinin zamanı tipinin seçileceği alandır. (Örnekte dakika bazlı seçilmiştir.)

Dakika: Fiyat süresinde yazan miktar kadar sürede bir periyot artışının olacağı anlamı taşır. Örneğin; Fiyat süresine 60 yazarsanız 60 dakikada bir periyot artıracaktır.

Saat: Fiyat süresinde yazan miktar kadar sürede bir periyot artışının olacağı anlamı taşır. Örneğin; Fiyat Süresinde 2 yazıyorsa her 2 saatte bir periyot artıracaktır.

Gün: Fiyat süresinde yazan miktar kadar sürede bir periyot artışının olacağı anlamı taşır. Örneğin; Fiyat Süresinde 1 yazıyorsa her gün 1 kere bir periyot artıracaktır.

Fiyat Süresi: Asıl fiyatın karşılığı sürenin yazıldığı alandır.

En Az Süre: Seçilen Fiyatlandırma tipine bağlı kalarak, ürün adisyon eklendikten sonra tahsil edilecek en az süreyi belirler.

Süre Yuvarlama: Periyotlar dışında bir sürede adisyon kapatılacak olduğunda takip ettiği süreye göre yukarı doğru yuvarlama yapılabilmesini sağlar. Örneğin; 5 yapıldığında 43 dakikada zamanlayıcı durdurulduğunda bunu 45 dakika olarak yuvarlamaya yarar.

Başlangıç Zamanı: Günlük bir kiralama yapılacaksa eklenme saati dikkate alınmadan günün belirli bir saatinde fiyatı tekrar hesaplamaya yarar.


İlişkiler

İlişkiler sekmesinde bu zamanlayıcının hangi rol, departman, adisyon tipi, ürün grubu ya da üründe kullanılabileceğini seçin.

Yapılan örnek çalışmada departman ve ürün grubuna göre ilişkilendirme yapılmıştır. İlgili düzenlemeleri tanımladıktan sonra Kaydet butonuna tıklayın.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra uygulama kullanıma hazırdır.

Önemli Not: Adisyonu tamamen kapatabilmek için öncelikle zamanlayıcının durdurulması gereklidir. Bunun için içerisinde Zamanlayıcılı Ürün bulunan bir adisyonu kapatmak için önce zamanlayıcılı ürünlerin üzerine tıklanarak “Zamanlayıcıyı Durdur” butonuna tıkladıktan sonra ödemesi alınmalıdır.

tr/urun_zamanlayici_nasil_calisir.txt · Son değiştirilme: 2019/04/19 03:29 Değiştiren: 93.179.68.108