SambaPOS

Documentation Website

Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kaydırma çubuğu

Başlarken

Kurulum

Kullanıcı Arayüzü

Temel Düzenlemeler

Hızlı Başlangıç

Gelişmiş Düzenlemeler

SambaPOS Özelleştirme

Stok / Maliyet

Özel Raporlar

Yazdırma Operasyonları

Yemek Sepeti Entegrasyonu

Mobile Client

Desis Terazi Kurulumu

Bilnex Entegrasyonu

SambaPOS Lisanslama Nasıl Yapılır

tr:stok_alimlarinda_firma_hesabina_otomatik_calistirma

1

Hesapların Tanımlanması

Hesap Şablonları ve Hesapların Tanımlanması

Yönetim > Hesap Şablonları menüsünden Hesap Şablonu Ekle linki ile Firma Hesapları adlı yeni iki tane Şablon tanımlıyoruz.

Hesap Şablonları tanımlandıktan sonra ürün alım hesap şablonu için yeni bir hesap tanımlıyoruz. Bu hesap açtığımız tüm stokların tek bir hesaptan alım yapılmış olarak göstermekte kullanacağız.

Hesapları tanımladıktan sonraki adım bu hesapların nasıl çalışacaklarını tanımlamaya geliyor.

Hareket Tipi Tanımlama

Firmalara Borçlanma Hesap Hareketi Tipi

Bu hareket ile biz stok alımı yaparken aldığımız ürün tutarı firmaya otomatik olarak alacak kaydedilecek ve aynı şekilde firmaya alacak kaydedilecek rakam bizim ürün alış hesabımıza da borç olarak kaydedilecek.

Hazır Hareket Tipi oluşturuyorken bir de firmalara nakit para ödeme hareketimizi de tanımlayarak bir sonraki adıma geçelim.

Firmalara parayı mevcut ödeme hesaplarımızdan ödeyeceğiz. Bunun için oluşturacağımız hareket tipinde borçlu hesap tipi olarak ödeme hesaplarını seçip, alacaklı hesap tipine firma hesaplarını seçeceğiz. Borçlu hesap tipi olarak ödeme hesap tipinin alt hesabı olan nakit'i seçeceğiz ancak alacak hesap tipini boş bırakacağız ki ödeme anında istediğimiz firmayı seçebilelim.

Firmalara Nakit Ödeme Yapabilmek için Doküman Tipi Oluşturma

Bir önceki adımda tanımladığımız firmalara nakit ödeme yapabilmek hareketinin bir belge oluşturması için bir Doküman tipi olarak da tanımlamalıyız.

Oluşturacağımız bu doküman tipi bize sonraki adımlarda tanımlayacağımız hesap ekranlarında kullanmak üzere bir buton oluşturacak ve biz bu butona basarak Firmalara ödeme Hesaplarımızdan Nakit ödeme yapabileceğiz.

Firmalarla İşlemlerimizi Yapacağımız Hesap Ekranın Oluşturulması

Bu yaptığımız Hesap işlemlerinin navigasyon ekranında bulunan hesaplar ekranında gözükmesi ve buradan hem hesapları takip etme hem de ödemeleri yapmak için ayrı bir Hesap Ekranı tanımlamak faydalı olacak.

Bunun için Yönetim > Hesaplar > Hesap Ekranları menüsünden Hesap Ekranı Ekle linkine tıklıyor ve yeni bir ekran yapıyoruz.

Artık navigasyonda bulunan hesaplar menüsünde kullanabileceğiniz bir firmalar hesap ekranı oluşturmuş olduk.

Firma Hesaplarını Tanımlama

Firmalar için tanımladığımız hesap şablonunun altına çalıştığımız firmaları hesaplarını takip etmek istediğimiz firmalar olarak teker teker tanımlıyoruz.

Yönetim > Hesaplar > Hesaplar menüsünden Hesap Ekle linkine tıklayarak ihtiyacımız kadar firma için ayrı ayrı hesaplarını tanımlıyoruz.

Varlıkların Tanımlanması

Hesap Ekranlarını ve detaylarını tanımladığımıza göre artık firmalar için kullanacağımız varlık tanımlamalarını da yapabiliriz.

Varlık Tipi Tanımlama

Firmalarımız için yeni bir Varlık Tipi tanımlıyoruz.

Varlık Tipi tanımlarken hesap ekranında bulunan hesap şablonunda firma hesapları şablonu seçmeyi ihmal etmiyoruz.

Firma Varlıklarının Tanımlanması

Yönetim > Varlıklar > Varlıklar menüsünden Varlık Ekle linkine tıklayarak hesaplarını daha önceden tanımladığımız varlıklarımızı teker teker tanımlıyoruz.

Varlıklarımızı tanımladıktan sonra Varlıklar Menümüzde ekranımız aşağıdaki gibi görülecektir.

Not: Zaman içinde çalıştığımız firmalar arttıkça hem buradan Yeni firmalar için Varlık hem de Hesap tanımlamalıyız.

Varlık Tipinin Alım Belgeleri ile İlişkilendirilmesi

Son temel tanımlamamız da depolarımıza stok alırken tanımladığımız Varlık tipinin seçilebilmesi için alım belgesi içinde yapmamız gereken değişlikler. Bunun için; Yönetim > Stok > Hareket Tipleri menüsünden var olan alım fişi hareketine çift tıklayarak giriyoruz ve düzenlememizi yapıyoruz.

Alım Fişi içinde varlık tipini ve ilgili hesap hareket tipini seçerek Kaydediyoruz.

Bu sayede artık alım fişi işlediğimizde alım fişinin tutarı kadar firma alacaklı bizde borçlu olacağız.

Kullanımı

tr/stok_alimlarinda_firma_hesabina_otomatik_calistirma.txt · Son değiştirilme: 2019/04/19 03:30 Değiştiren: 93.179.68.108