SambaPOS

Documentation Website

Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kaydırma çubuğu

Başlarken

Kurulum

Kullanıcı Arayüzü

Temel Düzenlemeler

Hızlı Başlangıç

Gelişmiş Düzenlemeler

SambaPOS Özelleştirme

Stok / Maliyet

Özel Raporlar

Yazdırma Operasyonları

Yemek Sepeti Entegrasyonu

Mobile Client

Desis Terazi Kurulumu

Bilnex Entegrasyonu

SambaPOS Lisanslama Nasıl Yapılır

tr:sambapos_database_konfigurasyonu

Diğer Bilgisayarlardan Bu SQL Server'a Bağlanmak İçin Gerekli Olan Yapılandırma

SQL Serverımızı kurduk ama sistemimizde bu veritabanımıza bağlanarak çalışacak başka bilgisayarlarda olduğu durumlarda SQL Server içerisinde bir takım ayarlar yapmalıyız.

Bunun için SQL Server kurulumu içerisinde yüklenen SQl Server Configuration Manager programını çalıştırıyoruz.

Configuration Manager içerisinde Sol bölümde yer alan SQL Server Network Configuration sekmesini açıp altında yer alan Protocols for MSSQLSERVER linkine tıkladığımız zaman sağ tarafında bağlantı protokolleri listelenecektir.

Burada bulunan Named Pipes ve TCP/IP protokolleri default olarak Disabled (Kapalı) olarak gelir. Bu iki protokolün de üzerine çift tıklayarak açıp Diabled olan değeleri Enabled : YES olarak ayarlıyor ve Tamam butonuna basıyoruz.

Tamam butonuna tıkladıktan sonra karşımıza bir uyarı mesajı gelecek, bu mesaj SQL Server'ın restart edilmesi gerektiğini hatırlatan mesajdır. Buna Tamam butonuna basarak kapatıyoruz.

Bu işlemi hem Named Pipes hem de TCP/IP için de gerççekleştirdikten sonra TCP/IP nin üzerine bir kere daha çift tıklayarak Özellikler sayfasını açıp burada yer alan IP Addresses tabına tıklayarak bu sayfanın en altına iniyor ve burada yer alan TCP Ports değerlerinin 1433 olduğunu emin oluyoruz.

Eğer bu TCP Port alanı boş ise buraya 1433 yazarak Tamam butonuna tıklıyor ve kaydediyoruz.

Buradaki son işlemimizde SQL Serverımızı Restart etmemiz gerekiyor. Bunun için Sol bölümde bulunan SQL Server Services linkine tıklıyoruz, sağ tarafta yenilenen pencere içerisinde yer alan SQL Server (MSSQLSERVER) satırını üzerinde iken mouseun sağ tuşuna tıklayarak Restart tuşuna basıyoruz ve SQL in tekrar başlamasını bekledikten sonra SQL Server'a dışarıdan bilgisayarların bağlanabilemesi ile ilgili ayarlarımızı da yapmış oluyoruz.

Bu ayarlarımızı da tamamladıktan sonra, Windows Firewall (Windows Güvenlik Duvarı) da 1433 numaralı portu Enable ederek veya Güvenlik Duvarına ihtiyacınız yoksa kapatarak diğer bilgisayarların bu makinaya bağlantı kurabilmesi için tüm gereksinimlerimizi yerine getirmiş oluruz.

tr/sambapos_database_konfigurasyonu.txt · Son değiştirilme: 2019/04/19 03:25 Değiştiren: 93.179.68.108