SambaPOS

Documentation Website

Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kaydırma çubuğu

Başlarken

Kurulum

Kullanıcı Arayüzü

Temel Düzenlemeler

Hızlı Başlangıç

Gelişmiş Düzenlemeler

SambaPOS Özelleştirme

Stok / Maliyet

Özel Raporlar

Yazdırma Operasyonları

Yemek Sepeti Entegrasyonu

Mobile Client

Desis Terazi Kurulumu

Bilnex Entegrasyonu

SambaPOS Lisanslama Nasıl Yapılır

tr:sambapos-v5-sunucu-ve-terminal-tanimlama

Sunucu'da Yapılması Gereken Ayarlar:

Denetim Masasını açın

Sistem ve Güvenliği sekmesine tıklayın.

Windows 7 için;

Windows Güvenlik Duvarı’nı tıklıyoruz.

Windows Güvenlik Duvarı "Etkinleştir" veya "Devre Dışı Bırak'ı" seçiyoruz.

Windows Güvenlik Duvarı’nı kapat kutucuklarını işaretleyip tamam diyoruz.

Yerel Disk (C:) / Program Dosyaları (x86) / SambaPOS5 içine girerek Samba.MessagingServerServiceToll.exe Setup'ını çalıştırıyoruz.

Açılan ekranda Port kısmını 9000+ olarak düzenleyip install Service diyoruz ve update port butonuna basıyoruz, ekranı kapatıyoruz.

Mesaj sunucumuzu, başında http:// olacak şekilde Sunucu olarak ayarladığımız bilgisayarın ismini yada yerel IP’mizi girerek ayarlıyoruz.

Resimde gösterilen şekilde bir terminal oluşturun. Terminal adı alanına istediğiniz bir isim yazın, Rapor ve Hesap hareket yazıcısı olarak Adisyon Yazıcıyı seçerek kaydet butonuna basın.

Terminal'de Yapılması Gereken Ayarlar:

Client olarak çalışacak terminale'de SambaPOS'u yüklüyelim, programımızı çalıştırıp giriş yapalım. Navigasyon ekranımızdan Yönetim menümüze tıklayarak yönetim ekranına ulaşalım.

Yerel Ayarlar > Mesaj sunucusu kısmına gelip, başında http: olacak şekilde Sunucu olarak ayarladığımız bilgisayarın ismini yada yerel IP’mizi girerek ayarlıyoruz. Mesaj sunucumuzu bağladık'tan sonra, Yerel Ayarlar > Veritabanı menüsüne gelip “Bağlantı Düzenle” tıklayarak “Sunucumuzdaki” bu kısımdaki bilgileri aynı şekilde terminal bilgisayarımızda bu bölüme'de yazalım. Veritabanımızı bağlantısını başarılı bir şekilde yaptıkdan sonra uygula sekmesine tıklıyoruz. Programdan otomatik olarak çıkış yapıp veritabanını terminal bilgisayarımızda aktif olacaktır. Şifremizi yazıp giriş yaptıktan sonra daha önce sunucumuzdan oluşturduğumuz terminali bilgisayarımızda tanımlayalım. Yönetim > Yerel Ayarlar sekmesine gidince karşımıza “Terminal Adı” yazan bir sekme göreceğiz bu sekmeden Terminal olarak ayarladığımız adı secerek terminalimizi tanımlamış oluyoruz.

tr/sambapos-v5-sunucu-ve-terminal-tanimlama.txt · Son değiştirilme: 2019/04/19 03:29 Değiştiren: 93.179.68.108