SambaPOS

Documentation Website

Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kaydırma çubuğu

Başlarken

Kurulum

Kullanıcı Arayüzü

Temel Düzenlemeler

Hızlı Başlangıç

Gelişmiş Düzenlemeler

SambaPOS Özelleştirme

Stok / Maliyet

Özel Raporlar

Yazdırma Operasyonları

Yemek Sepeti Entegrasyonu

Mobile Client

Desis Terazi Kurulumu

Bilnex Entegrasyonu

SambaPOS Lisanslama Nasıl Yapılır

tr:ozel_masa_gorunumu_nasil_yapilir

1- Varlıkların Tanımlanması

Navigasyon ekranınızda bulunan Yönetim > Varlıklar > Varlıklar menüsü içerisinde Toplu Varlıklar Oluştur sekmesine tıklayarak kroki üzerinde yer alacak masalarınızı tanımlayın.

Toplu Varlık Oluştur ekranında en üst satırda #Bahçe olarak tanımladığınız satır bize altında bulunan varlıkların (masaların) bu varlık tipi içerisinde açılacağını belirtir.

2- Varlık Ekranının Tanımlanması

Navigasyon ekranınızda bulunan Yönetim > Varlıklar > Varlık Ekranları menüsü içerisinde Varlık Ekranı Ekle sekmesine tıklayarak yeni bir varlık ekranı oluşturun.

Genel Ayarlar

Bu alanda oluşturacağınız varlık ekranı ismini, adisyon tipinizi seçin. Masaları kroki üzerine yerleştireceğiniz için Görünüm Modu'nu Özel olarak seçmelisiniz.


Görünüm

Bu alanda Arka Plan resminizi bilgisayarınızda kayıtlı olan alandan seçin.


Varlık Listesi

Daha önce belirlediğiniz varlık tipinizi seçtikten sonra Görünüm Durumu alananına “Status” yazın. Varlık seç sekmesine tıklayarak önceden kayıt edilen varlıklarınızı seçin.


İlişkiler

Varlık Ekranınızın çalışmasını istediğiniz departmanlar, rol ve belge tipini belirlediğiniz alandır. En az 1 satır eklemeniz gerekmektedir.

3- Masaların Yerleştirilmesi

Varlık ekranının tanımlanması bittikten sonra, navigasyon ekranınızda bulunan POS'a tıkladığınızda Bahçe adında tanımladığınız Varlık Ekranınızı görebilirsiniz. Bahçe Varlık Ekranınıza tıkladığınızda karşınıza arka plan resmi olarak seçtiğiniz görüntü gelecektir.

Karşınıza gelen görüntü sadece bir resimdir, masalarınızı bu resmin üzerine yerleştirmeniz gerekir. Bunun için resmin üzerinde mouse'un sağ tuşuna tıklayarak Düzenleme Modu menüsünü seçip düzenleme modunu aktif hale getiriyoruz.

Ekranın düzenleme modunda olduğunu ekranın etrafında görünen kırmızı çizgiden anlarız. Kırmızı çizgi olduğunda Düzenleme Modu aktif durumda demektir.

Düzenleme Modu aktifken, tekrar mouse'un sağ tuşuna tıklayıp Add Widget menüsünü seçtiğinizde açılır menüde gelen Varlık Düğmesi her masayı temsil edecek olan buton ekleyecektir.

Varlık Düğmesi menüsüne tıkladığınızda size ekranın sol üst köşesine bir tane buton ekleyecektir. Eklenen butonun mouse ile seçerek istediğiniz alana sürükleyip yerleştirebilirsiniz.

Varlık butonunuzu krokinizin üzerindeki ilgili masanızın üzerine taşıdıktan sonra mousea sağ tıklarak Ayarlar (Varlık Düğmesine) tıklayın. Açılan penceredeki Varlık Adı alanına daha önceden tanımladığınız ilgili varlığınızı seçip caption alanına masanızın ekranda görünmesini istediğiniz adını verdikten sonra tamam tuşuna basın. Böylelikle kroki resminizdeki masanızın üstüne bir buton oluşturmuş olacaksınız.

Masalarınız oval, yuvarlak, dikdörtgen ya da açılı şekilde olabilirler. Bu gibi durumlarda eklediğiniz Varlık Butonunun üzerine sağ tıklayarak Özellikler (Varlık Düğmesini) seçin.

Özellik Editöründen butonun ebatını, açısını, köşe yuvarlamasını istediğiniz değerleri verip tasarlayabilirsiniz. **Hatalı veya fazla eklediğimiz Varlık Düğmesi veya Özel Ekran Widget'ını silmek için mouse'un sağ tuşuna tıklayıp sil seçeneğini kullanın.

Krokinizdeki tüm masalarınızı bu şekilde düzenledikten sonra Özel Görünümlü Masalarınızı tanımlamış olacaksınız.

tr/ozel_masa_gorunumu_nasil_yapilir.txt · Son değiştirilme: 2019/04/19 03:27 Değiştiren: 93.179.68.108