SambaPOS

Documentation Website

Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kaydırma çubuğu

Başlarken

Kurulum

Kullanıcı Arayüzü

Temel Düzenlemeler

Hızlı Başlangıç

Gelişmiş Düzenlemeler

SambaPOS Özelleştirme

Stok / Maliyet

Özel Raporlar

Yazdırma Operasyonları

Yemek Sepeti Entegrasyonu

Mobile Client

Desis Terazi Kurulumu

Bilnex Entegrasyonu

SambaPOS Lisanslama Nasıl Yapılır

tr:odeme_tipi_nasil_tanimlanir

1- Hesapları Açmak

Bunun için navigasyon ekranında Yönetim Menüsü > Hesaplar > Hesaplar sekmesinden Hesap Ekle sekmesine tıklayın.

Yukarıdaki örnekte kredi kartlarını bankalarına göre düzenlenmektedir.

Hesap Adı: Hesap Adının yazılacağı alandır. Hesap Şablonu: Kredi kartları ödeme hesapları altında takip edildiği için bu alanda Ödeme Hesaplarını seçin.

İlgili başlıkları doldurduktan sonra kaydet butonuna tıklayın. Bu işlemi diğer kullanılan POS'lar içinde tekrarlayın.

2- Hareket Tipinin Tanımlanması

Tanımlanan hesapların giriş çıkış hesap şablonları ve alt hesaplarının tanımlanması gerekmektedir. Yönetim Menüsü > Hesaplar > Hareket Tipleri sekmesinden Hesap Hareket Tipi Ekle linkine tıklayın.

Hesap Hareketi Tipi Adı: Yeni hesap hareketinin adının yazılacağı alandır. (Örneğin; Müşteri Garanti POS Ödeme) Kaynak Hesap Tipi (Borç): Müşteri Hesapları şablonunu seçin. Hedef Hesap Tipi (Alacak): Ödeme Hesapları şablonunu seçin. Varsayılan Hedef Hesabı: İlgili hedef hesap şablonunu seçin.

İlgili başlıkları doldurduktan sonra kaydet butonuna tıklayın. Bu işlemi diğer açtığınız hesaplarınız içinde tekrarlayın.

3- Döküman Tipi Tanımlama

Bu tanımlama müşterilerin açık hesaplarına borç tanımladıktan sonra ileri bir tarihte farklı Kredi Kartı ödeme tipleri ile ödeme yapmaları durumunda kullanılacak butonların tanımlanması için gereklidir. Yönetim Menüsü > Hesaplar > Döküman Tipleri sekmesinden Döküman Tipi Ekle linkine tıklayın.

Genel Ayarlar

  • Adı: Belgenize uygun ismin yazılacağı alandır.
  • Düğme Başlığı: Butonda görünmesi istenilen ismin yazıldığı alandır.
  • Hesap Şablonu: Bu alanda müşteri Hesapları şablonunu seçin.
  • Varsayılan Tutar: Bu alan kredi kartı ile yapılacak tahsilatın otomatik gelmesini istediğiniz durumlarda listeden [Bakiye] alanını seçilir. Boş bırakıldığı durumlarda ise rakamın elle girilmesini sağlayan alandır.
  • Açıklama Şablonu: Hesap hareketlerini oluştururken bu satır hakkında yazılacak açıklama yazısının tanımlandığı alandır.
  • Döküman Tipi: Tanımlanan banka Kredi Kartı ödeme tipinin hangi Döküman Tipini kullanacağını tanımlandığı alandır. Tanımlanan Kredi Kartı hesabının cinsine uygun olanını seçilir.

İlişkiler

İlişkiler tabı içerisinde tanımlanan hesabın hangi terminallerde, hangi roldeki kullanıcılara ve hangi departmanlarda gözükeceğinin seçildiği alandır.

İlgili işlemleri yaptıktan sonra kaydet butonuna tıklayın. Tüm banka kartları içinde aynı işlemin tanımlanması gerekmektedir.

4- Ödeme Tipi Tanımlama

Hesap işlemlerinin tanımlanmasından sonra bu hesapların Adisyon içerisinde Ödeme Tipi olarak gelmesi gerekmektedir. Bunun için Yönetim Menüsü > Adisyonlar > Ödeme Tipleri sekmesinden Ödeme Tipi Ekle linkine tıklayın.

Genel Ayarlar

  • Şablon Adı: Şablon adı ödeme sayfasında buton eklediğinde üzerinde gözekeceği isimdir.
  • Hesap Hareketi Tipi: Bu alanda Ödeme Hareketi şablonunu seçin.
  • Hesap: İlgili butonun çalıştıracağı alt hesabı uygun banka modeline göre seçin.

İlişkiler

İlgili başlıkları doldurduktan sonra kaydet butonuna tıklayın. Aynı işlemi diğer kartlar içinde yapın.

Eski Kredi Kartı Butonunun Kaldırılması

Yönetim Menüsü > Adisyonlar > Ödeme Tipleri sekmesinde bulunan Kredi Kartı satırının üzerinde çift tıklayarak bu Ödeme Tipinin İlişkiler tabına tıklıyoruz. Burada bulunan satırı işaretleyip Sil linkine tıkladıktan sonra kaydet butonuna basın. Bu işlem sonunca ödeme tipi devre dışı bırakılmış olur.

Ödeme Tipinin tamamen silinmesi eskiden alınmış olan Kredi Kartı ödemelerinin Raporlarda hata vermesine neden olur. Yapılan bu işlem sayesinde sadece ekrandaki buton kalkar ve komple silinmemiş olur.

tr/odeme_tipi_nasil_tanimlanir.txt · Son değiştirilme: 2019/04/19 03:28 Değiştiren: 93.179.68.108