SambaPOS

Documentation Website

Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kaydırma çubuğu

Başlarken

Kurulum

Kullanıcı Arayüzü

Temel Düzenlemeler

Hızlı Başlangıç

Gelişmiş Düzenlemeler

SambaPOS Özelleştirme

Stok / Maliyet

Özel Raporlar

Yazdırma Operasyonları

Yemek Sepeti Entegrasyonu

Mobile Client

Desis Terazi Kurulumu

Bilnex Entegrasyonu

SambaPOS Lisanslama Nasıl Yapılır

tr:menu_ozellestirme_nasil_yapilir

1- Kategori Düzenleme

Kategoriler ister teker teker istenirse de tek bir ekran da topluca bir kerede düzenlenebilir. Teker teker düzenlemek için istediğiniz kategorinin üzerine bir kere tıkladıktan sonra sağda bulunan Kategori Düzenle butonuna tıklayarak o kategorinin özelliklerinin yer aldığı düzenleme penceresini açarak istenilen ayarlar değiştirilebilir.

Kategori düzenlemek için navigasyon ekranında bulunan Yönetim Menüsü > Ürünler > Menü Listesi sekmesinden ilgili menü üzerine tıklayın. Açılan Menü Düzenleme sekmesinden düzenlemesi yapılacak kategoriyi seçebilirsiniz.

Kategori Özellikleri Ekranı

Kategori düzenleme ekranında en çok kullanılacak olan değer sütun sayısıdır. Bu değer o kategori içinde yer alacak ürün butonlarının kaç sütun halinde gösterileceğinin düzenlendiği alandır. 0 değeri default olarak verilmiştir. Kategoriye eklenmiş ürün sayısına göre otomatik olarak ayar tanımlar. Burada istenilen değeri vererek bir kategoride ürünleri kaç sütun halinde gösterileceğini tanımlayabilirsiniz.

Toplu Kategori Düzenleme

Kategorilerin tümünü bir ekranda düzenlemek için Menü Listesi içerisinde yer alan Tüm Kategorileri Düzenle linkine tıklayın.

Açılan ekranda bütün kategoriler ve alabilecekleri değerleri değiştirerek tüm kategorileri tek bir ekranda kolayca değiştirebiliriz.

Bir Kategorinin İçinde Yer Alan Ürünleri Sıralama

Bir kategorinin içinde yer alan ürünleri sıralamak için Menü Listesi içerisinde sıralama yapmak istenilen kategorinin üstüne ıkladıktan sonra sağda bulunan Kategori Ürünlerini Sırala linkine tıklanır.

Açılan pencerede kategoride bulunan tüm ürünler yer almaktadır. İstenilen ürünü sürükle bırak tekniği ile istenilen yere taşır ve daha sonra kaydet butonuna basarak ürünlerin sıralaması düzenlenmiş olur.

Kategorileri Sıralama

Satış ekranında yer alan kategorileri de istenilen sırada düzenlenebilir. Menü Listesi içerisinde sağda bulunan Kategorileri Sırala linkine tıklanır.

Açılan pencere içerisinde o menüde bulunan tüm kategoriler yer alır. En üstte durması istenilen kategoriden başlayarak yine sürükle bırak tekniği ile kategorileri sıralar ve Kaydet butonuna tıklayın.

Kategori İçindeki Ürünlerin Düzenlenmesi

Kategori içinde yer alan ürünleri düzenlemek için düzenleme yapmak istenilen kategorinin üzerine bir kere tıkladıktan sonra Ürün Özelliklerini Düzenle linkine tıklanır.

Açılan pencere içerisinde ürünlerin alabilecekleri değerler düzenlenerek kaydet butona tıklanarak işlemler tamamlanır.

Kategori İçindeki Ürüne Resim Ekleme

Kategori içinde yer alan ürünlere ait resim eklememek için kategorinin üzerine bir kere tıkladıktan sonra Ürün Özelliklerini Düzenle linkine tıklanır.

Açılan düzenleme penceresi içinden resim eklenecek ilgili ürünün satırında bulunan Resim Yolu başlığına tıklayıp bilgisayarınızdan ilgili resmi seçip kayıt edin.

Ürün:

Ürünün tanımlanması sırasında verilen adının yazıldığı alandır üzerinde değiştirme ve düzenleme yapılamaz.

Sıra

Bu kategori içerisinde ürünlerin sıralamalarını burada yer alan sayıları değiştirerek de yapabilirsiniz. Ekranda küçük numaradan büyük numaraya doğru sıralanacaktır.

Oto Seç

Oto Seç kutucuğu işaretli olduğunda ürün seçildiği adisyona eklendikten hemen sonra Sipariş Etiket veya porsiyonunun da seçilebilmesi için otomatik olarak o ekranı açacak olan değerdir. Alt özellikleri veya porsiyonları sık kullanılan ürünler için seçili yapmak hem performansı artıracak hemde kolaylık sağlayacaktır.

Renk

İşlem yapılan satırda ki ürünün butonunun renginin değiştirilmesi için kullanılır. Tıklandığında açılan renk paletinden istenilen renk seçilerek kullanılır.

Font Büyüklüğü

Ürün butonunun üstünde adının yazılması sırasında kullanılan fontun büyüklüğünün ayarlanmasında kullanılır.

Başlık

Butonun üzerinde yazılı olan butonun adıdır. Ürün isimleri çok uzun olduğunda başlık kısaltılarak buton üzerinde daha kısa bir başlık yazılı yazılması sağlanabilir. Meksika Usulü Susamlı Tavuk adında bir ürünümüzün olduğunu varsayalım. Bu isim buton üzerinde çok uzun olacağından bunu “Meksika Sus. Tavuk” olarak başlık hanesinden değiştirebiliriz. Burada yapacağımız değişiklik sadece butonun üzerindeki isimi etkiler adisyona ve kağıt çıktısına yine ürünün tanımlanırken açılan ismi ne ise o yazacaktır.

Başlık ile Ürün İsimlerini Alt Satıra Kaydırma

Buton içerisinde ürünün adını 2 satır halinde yazmak istediğimizde kullanılır. Ürün adının kesip alt satıra inmesini istediğiniz yerde \r ekleyerek alt satırda yazılmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin İnegöl Köfte ürününü İnegöl kısmını üst satıra da kalanını da alt satırda buton üzerinde çıkarmak için İnegöl\rKöfte şeklinde başlıkta yazmak yeterli olacaktır.

Bir buton üzerinde istediğiniz kadar \r ekleyerek 2'den çok satır da elde edebiliriz.

İşlemi tamamladıktan sonra satış ekranınızda ilgili ürün düzenleme yapılmış şekli ile göre görüntülenecektir.

Miktar

Ürünün her satıldığında kaç tane satılacağının ayarlanabildiği alandır.

Alt Menü Etiketleri

Bir kategori içerinde alt kırılım alanları açmak için kullanılır. Örneğin gazlı içecekler kategorisi çok kalabalık olduğu bir durumda gazlı içecekleri ve gazsız içecekleri ayırmak için kullanılabilir.

Porsiyon

Ürün butonuna her tıklandığında satılması istenen default porsiyonun seçildiği alandır. Porsiyonun seçilmiş olması demek satış esnasında porsiyon değiştirmeye kesinlikle engel değildir. Eğer üründe porsiyon tanımı varsa ürünün üzerine tıklanarak porsiyonlar değiştirilebilir.

Sipariş Etiketi

Ürüne tanımlanmış bir sipariş etiketinin satış anında otomatik olarak eklenmesi için kullanılabilir.

Sipariş Durumu

Ürüne tanımlanmış bir sipariş durumunun satış anında otomatik olarak eklenmesi için kullanılabilir.

Otomasyon Komutu

Ürüne tanımlanmış Otomasyon Komutunun satış anında otomatik olarak seçilmesi için kullanılabilir.

Value

Seçilen otomasyon komutu bir değer alabilecek türde tanımlanmış ise almasını istediğimiz değerin girildiği alandır.

tr/menu_ozellestirme_nasil_yapilir.txt · Son değiştirilme: 2019/04/19 03:26 Değiştiren: 93.179.68.108