SambaPOS

Documentation Website

Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kaydırma çubuğu

Başlarken

Kurulum

Kullanıcı Arayüzü

Temel Düzenlemeler

Hızlı Başlangıç

Gelişmiş Düzenlemeler

SambaPOS Özelleştirme

Stok / Maliyet

Özel Raporlar

Yazdırma Operasyonları

Yemek Sepeti Entegrasyonu

Mobile Client

Desis Terazi Kurulumu

Bilnex Entegrasyonu

SambaPOS Lisanslama Nasıl Yapılır

tr:farkli_musteri_tipine_farkli_fiyattan_satis

Senaryo:

İşletmemizde farklı müşteri gruplarımız var ve anlaşma gereği aynı ürünleri farklı fiyatlardan satmamız gerekiyor. Örneğin A Firması personellerine tabldot ürünler 10 TL iken B Firması personellerine aynı tabldotu 12 TL'ye satmamız gerekiyor.

Bu uygulamayı daha kolay yapabilmek için öncelikle fiyat listelerini kullanacağız ve adisyonda hangi firmanın personeli olduğunu bilmek için de Müşteri seçeceğiz. Seçtiğimiz bu müşterilerde özel bir alan açarak hangi firma personeli olduğunu takip edecek ve buna göre de fiyat listemizi güncelleyeceğiz.

Müşteri Varlık Tipinin Güncellenmesi

Var olan müşteri varlık tipimize bir özel alan tanımlıyoruz ve hangi firma personeli olduğunu buradan ayırt ediyoruz. Yönetim > Varlıklar > Varlık Tipleri menüsünden müşteri varlığını düzenlemeye giriyor ve özel alanlar tabından yeni bir özel alan tanımlıyoruz.

Yeni eklediğimiz özel alanda değerler Kısmına yazdığımız firmalarımızın adını , (virgül) ile ayırarak ihtiyacımız olan kadar ayırıyoruz.

Fiyat Tanımlamalarının Yapılması

Farklı fiyatlara sahip dilediğimiz kadar fiyat listesi tanımlayabilir. Yönetim > Ürünler > Fiyat Tanımları menüsünden Fiyat Tanımı Ekle linkine tıklayarak yeni bir fiyat tanımı yapıyoruz.

Aynı fiyat tanımından farklı fiyat ile çalışacak başka tanımlamalar da ekleyebiliriz.

Buradaki örnek için ben toplam 2 tane fiyat tanımı ekliyorum.

Fiyatların Güncellenmesi

Yönetim > Ürünler > Toplu Fiyat Listesi menüsünden hem normal fiyatlarımı hem de yeni açtığımız listeye ait olan fiyatları dilediğimiz gibi güncelleyerek Kaydet butonuna basarak ürünlerimizin fiyatlarını güncelleştirmiş oluyoruz.

Not: Ben örneği daha anlaşılır kılmak için A Firmasında tüm ürünlere 10 TL B firmasında tüm ürünlere 20 TL gibi fiyatlar verdim.

Siparişi Güncelleştirme Eyleminin Hazırlanması

Yönetim > Otomasyon > Eylemler menüsüne yeni bir Eylem ekliyoruz. Bu eylem adisyondaki siparişleri bizim belirlediğimiz şekilde güncelleştirecek.

Eylem tipi olarak siparişi güncelle eylemini seçiyoruz ve uygun bir isim verdikten sonra fiyat etiketi özelliğinde bir sonraki adımda anlatılacak kuralda kullanmak üzere bir değişken belirliyoruz. Örneğin [:Fiyat Listesi] bu şekilde eylemimizi kaydediyoruz.

Fiyatlarımızı Düzenleyecek Kuralı Tanımlamak

Eylemimiz hazır olduğuna göre adisyona sipariş eklendiğinde bunların fiyatlarını değiştirecek olan kuralımızı da tanımlayabiliriz. Yönetim > Otomasyon > Kurallar menüsünden Yeni Kural Ekle linkine tıklıyoruz.

Olay adı olarak Adisyona Sipariş Eklendi olayını seçiyor ve kurala uygun bir isim veriyoruz.

Özel Kısıtlama Ekle linki ile bir tane özel kısıtlama ekliyoruz. Bu Kısıtlama adisyona seçili olan müşterimizin ilk adımda tanımladığımız firmasının adını eşleştirecek. bunun için müşteri varlık tipindeki Firma Adı Özel alanında yer alan Firma Adı = A Firması olanları seçmek için;

  {ENTITY DATA:Müşteri:Firma Adı} = A Firması

şeklinde bir kısıtlama ekliyoruz.

Eylem Seç linkine de tıklayarak yukarıda tanımladığımız eylemi seçiyor ve minik ok tuşuna basarak özelliklerini açıyoruz. Bir yukarıdaki adımda tanımladığımız [:Fiyat Listesi] değişkenin burada bize sorulduğunu göreceğiz.

A Firması için A Firması Fiyat listesini kullanmak istediğimiz için buraya A Firması yazıyor ve kuralımızı kaydediyoruz.

Aynı kuralı çoğaltarak bir de B Firması için veya ihtiyacımız olan diğer firma tanımları için yapıyoruz.

İşlemlerimiz tamamlandı. :-)

Sonuç:

tr/farkli_musteri_tipine_farkli_fiyattan_satis.txt · Son değiştirilme: 2019/04/19 03:30 Değiştiren: 93.179.68.108